Dva tipy jak při vývoji pohodlně testovat emaily

EmailMožná to také znáte. Programujete webovou aplikaci a potřebujete otestovat širokou škálu emailových zpráv, které se odesílají po vykonání nejrůznějších akcí, a to z pohledu několika uživatelských rolí. Přináším proto dva užitečné tipy, jak uvedenou činnost co nejvíce zjednodušit. Díky nim se totiž vyhnete nutnosti vytvořit emailovou schránku ještě před odesláním dané zprávy.

Mailinator

První službu jsem již na tomto webu zmiňoval. Mailinator automaticky přivede k životu danou schránku a do ní zprávu doručí. S klidným svědomím jednoduše pošlete email na naprosto-cokoliv@mailinator.com, a poté ho zobrazíte na adrese naprosto-cokoliv.mailinator.com. Donedávna mi vadil ne příliš spolehlivý způsob zobrazování emailů v HTML. Mailinator však nedávno prošel faceliftem, který kromě obměny vzhledu přinesl ajaxové načítání obsahu schránky a hlavně podporu HTML zpráv. Vše funguje bez nutnosti předchozí registrace.

Gmail

K testovacím účelům lze překvapivě použít i Gmail, konkrétně jeden účet s jedinou emailovou adresou. Webová aplikace však u uživatelských účtů vyžaduje rozdílné emaily. Jak na to? Stačí používat tečky. Pokud se do webového rozhraní služby Gmail přihlašujete pomocí účtu jmeno.prijmeni@gmail.com, můžete jako svůj email uvádět jmenoprijmeni@gmail.com, j.m.e.n.o.p.r.i.j.m.e.n.i@gmail.com nebo jme.no.prij.meni@gmail.com. Nevěříte? Skutečně tak tomu je, a tvrdí to i Google, klidně si to vyzkoušejte. Nápověda uvádí tyto konkrétní tři případy, které mluví za vše:

    • homerjsimpson@gmail.com = hom.er.j.sim.ps.on@gmail.com
    • homerjsimpson@gmail.com = HOMERJSIMPSON@gmail.com
    • homerjsimpson@gmail.com = Homer.J.Simpson@gmail.com

Nevýhodou tohoto řešení je však nutnost pamatovat si rozmístění teček pro jednotlivé uživatelské účty. Pokud vsadíte na Mailinator, vyhnete se uvedenému problému díky adresám typu administrator@mailinator.com, zakaznik@mailinator.com nebo dodavatel@mailinator.com.

1 komentář u „Dva tipy jak při vývoji pohodlně testovat emaily

  1. Pingback: Ubuntu: Odesílání emailů na localhostu | IT blog

Napsat komentář