Online řešení příkladů včetně postupu

Matematika

Foto: Keerati/freedigitalphotos.net

Potřebuje znát výsledek určitého příkladu a kromě samotného správného řešení oceníte i podrobný postup, jenž k danému závěru vedl? Pak zavítej na výborný portál www.wolframalpha.com. Nabízené pole pro zadání dotazu, jenž může být z oblasti matematiky i jiných oborů lidské činnosti, si patrně velmi rychle zamilujete. Wolfram|Alpha dokáže kromě jiného přehledně zobrazit informace a určitým způsobem tak supluje Wikipedii. Vyzkoušejte si například vyhledat klíčové slovo Praha. Kapitolu samu o sobě však představuje matematika, ve které projekt obzvláště exceluje. Dále se budu věnovat pouze této funkcionalitě webu.

Výsledek za okamžik

Do vstupního pole stačí zadat libovolný příklad a rázem se dozvíte jeho správné řešení. Specialitu přitom symbolizuje tzv. Step-by-step solution. Takto například vypadá výstup  pro dotaz v podobě 4x^2 + 6x – 10 = 0.

Řešení příkladu

Zapnout lze dokonce i nápovědu k jednotlivým krokům, jenž například vysvětluje, jaká matematická operace byla provedena.

Wolfram|Alpha se neomezuje pouze na číselné vyjádření a častokrát výsledek obohatí i o příslušný graf. Zkuste si například vykreslit průběh funkce sinus.

Za den však bohužel lze popsanou funkci  využít jen třikrát. Pakliže zatoužíte toto omezení odstranit, nezbývá než si pořídit prémiový účet Wolfram|Alpha Pro. Měsíční poplatek činí 4,99 dolarů, v případě studenta jen 2,99. Netuším ovšem, jakým způsobením probíhá prokázání faktu, že uživatel studuje zvolenou školu. Dosud jsem totiž vždy vystačil s bezplatnou verzí.

Jak na správné zadání

Drobné potíže mohou nastat v případě přepisování příkladu do formátu pro automatické zpracování. Naštěstí však Wolfram|Alpha disponuje určitou inteligencí a mnohdy uhodne, co máte na mysli. Obvykle vystačíte se syntaxí známou z programovacích jazyků. Na ukázku jsem vypsal některé konkrétní časté vstupy:

 • zlomek – (2)/(5)
 • mocnina – 2^2
 • druhá odmocnina – sqrt (4)
 • libovolná odmocnina – 3 root of 27
 • dekadický logaritmus – log (1)
 • přirozený logaritmus – log(2,2)

Příchozí dotazy:

 • výpočet příkladů online
 • výpočet příkladů
 • počítání příkladů online
 • vypocet prikladov online
 • vypocitat priklad z matematiky
 • matematické výpočty online
 • výpočet příkladů z matematiky
 • ako vypocitat príklad

149 komentářů u „Online řešení příkladů včetně postupu

 1. jaroslava Nyklová

  Dobrý den,
  mám příklad ke zkoušce.Je to na logické zamyšlení. Mám své výpočty,ale chtěla bych znát vaši odpověd.Váha předmětu je 90 dkg.Otázka zní: kolik takových předmětů se vejde do váhy tří lidí ,kteří se váží oblečení i obutí,jejichž míry jsou 189 cm,183 cm, 182 cm.Děkuji za pomoc . Jarča N.

 2. Monís

  Máme nádrž tvaru komolého jehlanu s půdorysem tvaru obdélníku jehož délky stran jsou 9m a 15m, rozměry druhé podstavy jsou 6m a 10m a výška je 3 metry. V této nádrži máme 100 kaprů, u nichž předpokládáme rovnoměrné rozložení. Předpokládáme, že pokud se hážek s návnadou dostane do vzdálenosti menší než 10cm od kapra, tak na návnadu zareaguje a bude chycen. Nahazujeme dále než 2m od okraje nádrže a návnada se po dopadu na hladinu potopí do hloubky 50cm. Kapr zareaguje i v případě, že se v této vzdálenosti návnada bude pohybovat ve chvíli, kdy se háček potápí.
  Určete pravděpodobnost, že na jedno nahození chytíme kapra. Při výpočtu předpokládejte existenci jednoho kapra a pravdepodobnost poté výnásobte 100.

 3. Veronika

  Potravinářský podnik, s.r.o., uvažuje o výměně plnící linky na výrobu mražených výrobků. Stávající linka, koupená před několika lety, stála 25 mil. Kč. Zůstatková cena linky jsou 4 mil. Kč. Management firmy odhaduje, že by plnící linku mohl prodat za 2,6 mil. Kč. Nová linka s vyšší kapacitou a modernější může být koupena za 28 mil. Kč. Náklady na dopravu a instalaci linky se odhadují ve výši 2,1 mil Kč. Určete kapitálové výdaje, které musí společnost vynaložit na novou linku uvažujeme-li daňovou sazbu 20%?

 4. veronika

  moc prosím je to pro 4. třídu nevím si rady. máme 3číslice 2,5,9. Sleduj zapsaná čísla a postupuj podle zavedeného systému až po 9999:: 2,5,9,22,25,29,52,55,59,92,95 (myslela jsem že jsem na to přišla, ale stále mi vychází obrovské množství čísel které je nemožné dostat na daný počet řádků) Děkuji za pomoc

 5. Filip

  Zjistěte monotónii f(x) v maximálních intervalech a určete lokální extrémy.

  f(x)=(x^2)*e^-x

  Určete extrémy na intervalu (-4,-2>

  f(x)=(x+2)/(x^3)

  Určete lokální extrémy a maximální intervaly, ve kterých je f(x) rosotoucí resp. klesající.

  f(x)= 3*x^4-6x^2

  Určete lokální extrémy a monotónii f(x).

  f(x)= x^2*e^-x

  Určete maximální intervaly, na nichž je f(x) rostoucí resp. klesající a její lokální extrémy.

  f(x)= x*log(2,2)x

 6. Lenka Panková

  Zdravim všechny matematiky:-)
  Prosim o pomoc pri reseni prikladu

  Firma si poridila prostrednictvi leasingu kopirovaci stroj. Jeho porizivaci cena byla 256.500 Doba trváni leasingu byla stanovena na 4roky. Firma musela zaplatit zalohu ve vysi 10procent z porizovaci ceny a to tri mesice pred dodanim stroje . Vzhledem k zaloze je znamo i rekapitalizacni procento ve vysi 11procent.Leasingova spolecnost poridi kopirovaci stroj pres bankovni uver s urokovou mirou 13procent a pozaduje leasingovou marzi 8procent. Navyseni prvni splatky je 9procent z porizovaci ceny majetku.

  Urcete kolik bude firma mesicne splacet, bude§li hradit splatku vzdy na konci mesice. zustatkova cena na konci celeho pronajmu bude 1350kc.

  Moc dekuji komukoli za vyreseni. Hezky den Lenka

 7. Leona

  Zdravím, mám prosbu o vyřešení, protože mi to hlava nebere. Jde o „slovní úlohu“, ale zdá se mi, že mám nějak málo údajů k vypočítání.
  Jde o dědečka, který jde. Chvíli (asi dlouhou chvíli) jde rychlostí 4 km/h po rovině, pak 3 km/h do kopce. Nahoře se otočí, a cestu zpět domů ujde rychlostí 6 km/h. Vím ještě, že celá trasa mu trvala 6 hodin, a potřebuji vypočítat, kolik kilometrů celkem ušel.
  Bohužel, zkoušela jsem to všelijak, jenže na to nemůžu přijít. Pokud se někdo pokusí o vyřešení této „záhady“, budu mu moc vděčná :)

 8. Gábina

  Začala jsem dálkově vysokou po xx letech a na rozjezd mám dala profesorka příklad, pomůže mi někdo. Děkuji

  Zimní dovolené se zúčastnilo 250 lidí.Pětina z nich si přivezla běžky. Sjezdovky i běžky mělo 20 lidí.108 lidí si sebou nevzalo sjezdovky. Kolik lidí si nepřivezlo lyžařské vybavení?

 9. Šárka

  První příklad ta trojka je pod poslední jedničkou(102221) a ta dvojka je pod poslední nulou (1100)
  třetí příklad je vždy na konci čísla dole šestka. Budu dělat zkoušku z matiky – učitelství pro první stupeň a je to vážně děs:( našel by se někdo kdo by mi odpověděl na pár otázek co a jak počítat moc díky :)

  1. Miroslav Hlaváček

   Ahoj Marie !

   Príklad vypočítame pomocou nepriamej úmery

   12 zamestnancov ………. robí prácu 22,5 hod.
   18 zamestnancov ………. robí prácu ? hod.
   ——————————————————————-
   18:12=22,5:X
   18.X=22,5.12
   X=(22,5.12):18
   X=270:18
   X=15

   18 zamestnancov urobí robotu za 15 hodín

   S pozdravom Miroslav

 10. Filip Fuščič

  Dobrý den mohl byste mi pomoc prosím z 2 příklady byl bych moc rád nevim jak na to?

  Pravidelný kolmý trojboý hranol má podstavu tvořenou rovnostranným trojúhelníkem s délkou strany 5. Jeho výška je rovněž 5.
  c.objem hranolu, zaokrouhlete na celé číslo
  d.povrch hranolu, zaokrouhlete na celé číslo

  Povrch a objem čtyřbokého hranoku, krerý má rožměry: a=12cm, b=2.5cm, c=0.9cm

  děkuji jestli mi pomůžete

 11. Adéla

  Dobrý den, budu Vám moc vděčná, když mi vyřešíte následující příklady do matematiky. Uveďte prosím i postup řešení.

  1. Výrobek stojí 700Kc. Kolik korun bude stát výrobek s 20% slevou?

  2. Zdražení o 20% znamenalo zdražení o 90 korun. Kolik korun stojí zdrazeny výrobek?

  3. Výrobek s 20% prirazkou stojí 600 korun. Kolik by stál bez přirážky?

 12. Jana

  Podle výzkumů se setká na konci základní školy s drogou jedna čtvrtina žáků. Z tohoto počtu 40% žáků drogu vyzkouší. Kolik žáků navštěvuje 9. ročník, jestliže se k užití drogy přihlásilo 12 žáků?
  Potřebujeme to zápisem na slovní úlohy a ne trojclenkou 😀 díky

  1. Elena

   Prosím o radu na výpočet slovních úloh, děkuji
   1. Kamna mají tvar kvádru. Jejich délka je 450 mm, šířka 300 mm a výška 80 cm. Vypočítejte výhřevnou plochu kamen ve čtverečných metrech. (Spodní plocha se do výhřevné plochy nepočítá.)
   2. Vypočítejte hmotnost trámu dlouhého 6m, širokého 14cm a vysokého 20 cm. 1 m3 dřeva má hmotnost 700kg.
   3. Jakou mzdu dostane zedník za omítnutí stěn a stropu v místnosti 6,3 m dlouhé, 4,5 m široké a 3,3 m vysoké? Za omítnutí 1m2 dostane 27 kč
   4. Výkop pro kanál je 45m dlouhý, 800 mm široký a 1500mm hluboký. Kolik krychlových metrů zeminy bylo nutné odvozit?

 13. Mária

  prosím pomôžte me ?! —
  Z rozpočtu Mestských záhradíckych služieb na výstavbu nového parku sa zachoval iba plán pripravovaného parku .
  Mierka plánu je 1: 500
  Urob rozpočet ak vieš že :
  -na 10m2 plochy sa vysadí 20 ružových kríkov po 4,30 eura a 15 kríkov po 7,20 eura …..

Napsat komentář