Google překladač jako rychlý proxy server dostupný zdarma

GoogleO možném využití služeb z portfolia vyhledávacího giganta Google jsem již psal zde. Podařilo se mi použít bývalé Google Dokumenty jako prostředníka k převodu souboru PDF do formátu PDB pro čtečku elektronických knih. Na podobné téma bude i tento článek. Konkrétně se zaměříme na užitečnou funkci Google Překladač. S její pomocí sice nezískáte finální použitelný text nevyžadující rozsáhlé úpravy, pokud však danému jazyku vůbec nerozumíte, dokážete většinou alespoň přibližně pochopit, o čem daná pasáž pojednává. Překladač však dokáže zpracovat nejen vložené věty, ale i celou webovou stránku. Podobně se například chová i Google Chrome ze stejné stáje. Před provedením strojového překladu však musí nejprve servery Google danou stránku načíst a poté předat uživateli. A právě toto chování lze vzdáleně přirovnat k proxy serveru. Na internetu takových webových projektů najdete skutečně mnoho, jen špetka z nich však pracuje stabilně, rychle a zdarma.

Je libo IP adresu z USA?

Po načtení stránky translate.google.com zadejte do levého boxu URL cílové stránky, jež si přejete zobrazit. Já použiji www.mojeip.cz, protože mě zajímá, jakou IP adresu Google použije. Zvolím rovněž rozumný překlad do vybraného jazyka – například z češtiny do angličtiny a kliknu na jediné výrazné tlačítko. Web si pochopitelně nepřejeme používat po strojové úpravě, a proto při nejbližší příležitosti v sekci Zobrazení přepínám na původní text. A tím je celé dílo dovršeno. Portál mojeip.cz v mém případě zobrazuje 74.125.189.20. Určitě však záleží na konkrétním daném webu, který se rozhodneme popsaným způsobem načíst. Původní IP adresu lze totiž stále ještě zjistit. Vyzkoušejte si zadat www.cmyip.com. Tato stránka se již tak snadno obelhat nenechá.

Whois

Nyní si zjistíme podrobnosti o IP použité serverem společnosti Google. K tomuto účelu použiji whois, tedy databázi udržující podrobnosti o majitelích domén a IP adres. Uživatelé Linuxu mohou v příkazové řádce zadat whois 74.125.189.20. Webovou verzi bez captcha kódu poté naleznete na ranky.cz/whois/74.125.189.20. Zobrazené informace poté nenechají nikoho na pochybách, že IP skutečně patří pod Google.

Příchozí dotazy:

  • google překladač

Napsat komentář