Quake Live – FPS hraná v prohlížeči

Pakliže znáte starou hru Quake III Arena, nemůže vás modernější verze Quake Live ničím překvapit. Hlavní úkol hráče se totiž vůbec nezměnil. Z pohledu první osoby budete s pomocí různých zbraní zabíjet své nepřátele a získávat tzv. fragy. Nečekají na vás však žádní počítačově řízení protivníci, ale skuteční lidé. Quake Live totiž těží právě z mutliplayeru. Existuje pochopitelně možnost zahrát si v rámci tréninku s umělou inteligencí, zábava však začíná až po ostrém připojení na vybraný server. Po zaregistrování si můžete vyzkoušet až 50 map v pěti herních módech. Nechybí pochopitelně klasický Deathmach či Capture The Flag.

Snadná a rychlá instalace

Velmi mě potěšilo, že Quake Live podporuje Windows, Linux i Max OS X. Zahrajete si proto skutečně kdekoliv. Stačí jen nainstalovat plugin do prohlížeče a vyčkat na stažení základních dat. Po pár minutách se již proto vrháte do hry. První fragy jsem získal na kombinaci Windows 7 a Chrome. Po nabootování Ubuntu však již prohlížeč od Google nešel použít. Plugin pro jeho linuxovou verzi totiž prozatím neexistuje. Stačilo však spustit Firefox a vše běželo bez sebemenších obtíží.

Grafika

Po přepnutí do fullscreen módu Quake Live vypadá velmi obstojně. Navíc běží i na slabších počítačích – např. netbook s 1,66 GHZ, 1 GB RAM, integrovaná grafická karta. Textury disponují vysokou kvalitou a propracované efekty rovněž potěší. Nezasvěcený člověk prakticky nemá šanci rozpoznat, že si ve skutečnosti užívá hru v prohlížeči.

Reklamy a placené účty

Celý projekt pochopitelně potřebuje generovat zisk. Za tímto účelem se proto před každým připojením na server zobrazí krátká video reklama (přibližně 15 vteřin). Existuje rovněž možnost pořídit si tzv. Premium či Pro účet. První varianta vás přijde na 2 dolary měsíčně, zatímco ta druhá z peněženky odčerpá za stejný časový úsek dvojnásobek – tedy 4 USD. Po zakoupení členství se zbavíte reklam, získáte možnost vytvářet klany či prohlížet prodlouženou historii zápasů. Kompletní výčet výhod si můžete prostudovat na této stránce.

Napsat komentář