Steam byl hacknut

Steam hacknutUrčitě si pamatujete na aféru se Sony v podobě úniku citlivých informací včetně hesel samotných uživatelů a čísel platebních karet. Něco podobného nyní potkalo i Steam – oblíbenou platformu pro snadnou distribuci her přes internet. Podle oficiálního prohlášení došlo k prolomení bezpečnosti 6. listopadu v neděli. Steam stále ještě shromažďuje veškeré informace a pokračuje ve vyšetřování. Prozatím bylo potvrzeno, že hackeři získali databázi obsahující uživatelská jména, zaheshovaná hesla, seznamy zakoupených her, email, reálnou adresu a encryptované údaje o platebních kartách. Prozatím neexistuje případ zneužití osobních informací či prolomení šifry použité na extrémně citlivé údaje. Přesto Steam doporučuje pečlivě sledovat veškeré transakce na vaší kartě.

Problémy s fórem

Útočníkům se však podařilo v několika málo případech přihlásit se na uživatelské fórum, a proto byla tato funkce dočasně pozastavena. Po opětovném uvedení do provozu budou nicméně lidé nuceni z bezpečnostních důvodů změnit si své heslo, které zde používali. Nic podobného se však po přihlášení na samotný Steam neplánuje. Hesla vyžadovaná aplikací a webovým rozhraním se totiž v databázi oddělují od těch používaných v případě fóra.

Ovšem zde začíná kámen úrazu. Podle všeho jsou totiž hesla od komunitního fóra méně chráněna než v případě hlavního uživatelského účtu. Pokud tedy někdo používá v obou případech stejnou kombinaci znaků, rozhodně by měl zvážit co nejrychlejší obměnu. Steam ostatně radí postupovat stejně. Obzvláště v případě použití jednoho hesla pro více jiných služeb.

Budoucí vývoj

Jedinou otázkou nyní zůstává, zda-li se hackerům podaří později zneužít získané podrobnosti o platebních kartách. Pro Steam by to rozhodně představovalo velmi špatnou zprávu, protože by jeho reputace jako bezpečného systému určitě klesla. Snad je však použitá šifra natolik silná, že k této situaci nedojde.

Napsat komentář