Vytvoření odkazu pro UTM kampaň

S největší pravděpodobností vám v minulosti nejednou zkřížil cestu odkaz obsahující několik GET parametrů navíc. Vypadat mohl například takto:

http://www.mobilmania.cz/#utm_source=zive&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=hlavicka

Jaký má smysl přijít o původně krátký odkaz a záměrně jej doplnit o další informace? Až donedávna jsem si myslel, že se bez UTM kampaní skvěle obejdu. Mnoho podrobností o návštěvnících totiž dokáže odhalit Google Analytics. Problémem ovšem je, že stále častěji se mi na předních příčkách zobrazuje not provided. Google u uživatelů používajících SSL verzi jeho stránky (s https:// na začátku) totiž neponechává informaci o zdroji, ze kterého člověk přichází. Konkrétně se v $_SERVER[‚HTTP_REFERRER‘] nachází naprosto nepodstatný údaj – URL vyhledávače Google, nic víc. Zajímavé přitom je, že záměna pole HTTP REFERRER není tak úplně jednostranným rozhodnutím ze strany Google. Se zmíněnu vlastností totiž počítá přímo HTTPS, a to s cílem ochránit soukromí surfařů.

Pokud máte několik webů, které na sebe vzájemně upozorňují a zajímá vás přelévání návštěvníků mezi nimi, patrně se bez UTM neobejdete, což byl i můj případ. Jednoduše proto nyní vysvětlím, co vše jednotlivé parametry s utm_ na svém počátku znamenají.

  • utm_source = Značí zdroj příchozího trafficu, tedy místo, odkud uživatel přichází. Použít můžete například jméno svého webu.
  • utm_medium = Přes jaké médium se dotyčný o portále dozvěděl? Pokud využijete k propagaci Facebook, uvede např. hodnotu fb. Jestliže rozesíláte emaily, hodí se slovíčko newsletter.
  • utm_campaign = Poslední velmi důležitá součást značící jméno kampaně. Pakliže prodáváte boty a nabízíte akci 1 + 1 zdarma, lze kampaň označit jako 1plus1zdarma.

Podobných parametrů je mnohem více, výše zmíněné tři se ovšem považují za povinný standard. Pro osoby které k IT netíhnou a nemohou si zapamatovat, kde v URL patří otazník a kam zase ampersand, vytvořil Google jednoduchý generátor UTM odkazů, který zmiňuje i ostatní parametry.

Odkaz jsme tedy vytvořili, ale stála ta námaha za to? Ano, přihlaste se do Google Analytics, vyberte dotyčný web a pokračujte přes Zdroje návštěvnostiZdrojeKampaně. Zde snadno zjistíte, jaká kampaň patří mezi ty úspěšnější. Primární dimenze pak ukrývá i další údaje, například nejvýkonnější zdroje. Rozhodně se někdy vyplatí zkombinovat více informací dohromady, a proto klikněte na Sekundární dimenze, rozbalte Zdroje návštěvnosti a zvolte druhý požadovaný UTM parametr.

Napsat komentář