Botanicula – jasná volba pro příznivce netradičních adventur

Pamatujete si ještě na flashovou hru Samorost, která se nakonec dočkala i druhého pokračování a lze ji nalézt na webu amanita-design.net? Jde o jedinečné dílo plné rozličných hádanek schopné vyprávět příběh bez použití slov. Přesně takovou cestou se vydává i Botanicula pocházející od stejného autora – českého vývojářského studia Amanita Design. Tato žhavá novinka se navíc rozhodla dostat mezi hráče s pomocí projektu Humble Bundle, což znamená libovolnou cenu určenou samotným zákazníkem.

Parta roztodivných stvoření v rostlinném světě

BotaniculaBotanicula se více vrací k tradičním kořenům Samorostu a odprošuje se od stylu hry Machinarium.. Čeká na vás nespočet lokací, k jejich vyřešení se neobejdete bez interakce s okolními objekty. Inventář zde sice naleznete, slouží však k uchování naprostého minima věcí. Odpadá proto zoufalé kombinování předmětů. Pakliže si navíc uvědomíte, že na některé součásti rostlinné říše musíte k provedení kýžené akce kliknout více než jednou, odpadá tím významně šance na beznadějné situace, kdy budete jen kroutit hlavou a získávat dojem, že danou hádanku nelze vyluštit. Některé postavy rovněž slouží pouze k seznámení s dějovou linií, navození atmosféry či pobavení. Na úkolu se proto nepodílejí. Novinku oproti minulým hrám představuje skupina tvorů s rozdílnými schopnostmi, která vám dělá společnost. V určitých částech budete nuceni lišící se vlastnosti vhodně využít. Malý strom například dokáže dočasně zvětšit svoji výšku, zatímco podivná létající entita se naopak dostane na libovolné místo. Příjemné zpestření pak můžeme spatřit v minihrách.

Animace vydají za více než tisíc slov

Po spuštění hra umožní vybrat jazyk z bohaté nabídky obsahující i češtinu, na dlouhé texty však zapomeňte. Na vyprávění příběhu a vzbuzení emocí se podílí pouze propracované animace zobrazující jednotlivé aktéry v mnoha situacích. I s jejich pomocí v prvotní fázi zjistíte, že vaším úhlavním nepřítelem se stala černá potvůrka vysávající listy a potažmo i celý strom.

Botanicula se dle mého názoru rozhodně povedla. Navíc se mi zdá, že nevyžaduje takové úpěnlivé žhavení mozkových závitů jako předchozí seznámení s životem robotů nesoucí jméno Machinarium.

Příchozí dotazy:

 • botanicula navod
 • botanicula návod ke hře
 • botanicula download
 • navod botanicula
 • botanicula nápověda
 • návod na hru botanicula
 • navod ke hře botanicula
 • botanicula návod na hru

1 komentář u „Botanicula – jasná volba pro příznivce netradičních adventur

 1. Kaiden

  It’s not that it looks like a Midwich Cuckoos cover so much as that the two people look a LOT like the Cuckoos as described in the book: the slightly scary good looks, the piercing eyes, the hair…I hadn’t noted the Marquez similarity: I’m going to have to hunt those covers down–they all seem to have been replaced over the past year with brgyitlh-coloured photographs.

Napsat komentář