Deezer – náhrada za last.fm

Deezer

Foto: imagerymajestic / freedigitalphotos.net

Personalizované internetové rádio last.fm se rozhodlo výrazně geograficky omezit rozsah svých služeb. Od 15.ledna 2013 proto v éteru neuslyšíte nic jiného než ticho, a to dokonce i v případě, že patříte mezi platící posluchače. Scrobbling (odesílání informací o přehraných skladbách) však zůstane aktivní. Nadále bude možno procházet jednotlivé statistiky či doporučení. Osobně jsem byl nejprve službou last.fm nadšen, o čemž jsem již v minulosti psal. Můj názor se však postupně měnil. Chyběla mi totiž v minulosti dostupná volba k okamžitému přehrání libovolné skladby. Playlist tak ztrácel svůj smysl. Jedinou možnou filtraci tak představovalo naladění rádia daného umělce. Osobně mě dále nepotěšila informace o ukončení podpory některých mých oblíbených hudebních producentů mimo hlavní proud, jenž pochopitelně neměli tolik posluchačů.

Deezer – bohatý výběr hudby na vyžádání

Nedávno jsem začal hledat alternativu za last.fm a narazil na projekt Deezer. Ten mě nejprve zaujal spíše po grafické stránce, následně jsem však začal objevovat jednotlivé dostupné funkce. Portál funguje plně v prostředí webového prohlížeče, což pro mne jako uživatele Linuxu znamená značnou výhodu. Po registraci si můžete pustit libovolnou skladbu, celé album či rádio věnované hudebnímu stylu. K vytvoření uživatelského účtu potřebujete mít Facebook, bez něj se neobejdete. Po prvním přihlášení na vás čeká uvítací dárek v podobě bezplatného účtu Premium+ na 15 dní.

Nejlevněji za 88 Kč

Dostupné jsou celkem 3 typy členství. Bezplatná varianta Discovery umožní pouze poslouchat rádio. Pokud si pořídíte Premium za 3,48 euro (88 Kč), budete poslouchat na svém počítači cokoliv z dostupné nabídky. Pakliže zvolíte funkcemi nabitý účet Premium+ s měsíčním poplatkem 6,99 euro (180 Kč), klidně můžete svá sluchátka připojit i k tabletu či mobilnímu telefonu. Pozornost přitom není třeba věnovat internetovému připojení, protože vám bude umožněno stáhnout libovolné album.

Technické zpracování

Na webu se mi libí jeho celková nenáročnost. Jednoduše otevřete v prohlížeči novou záložku, spustíte hudbu a o nic se nestaráte. Rozhodně nejde o žádný monstrózní portál, jenž by se negativně podílel na rychlosti práce s prohlížečem. Během používání jsem si nikdy nepovšiml žádného viditelného flashového prvku.

Scrobbling

Jako výborná vlastnost se mi jeví podpora odesílání skladeb na last.fm. Po propojení účtu dokonce Deezer přichází s tipy na hudbu, jenž by se mohla uživateli zalíbit.

Zhodnocení

Službu Deezer jsem vyzkoušel na prohlížeči Chrome a operačním systému Ubuntu. Druhý test proběhl na platformě Android. V obou případech vše fungovalo naprosto bez sebemenších problémů. Potěšila mne i nabídka skladeb, album přehrávač odmítl spustit z důvodu mého geografického umístění pouze v případě skupiny Rammstein. Nejžádanější umělci tímto neduhem pochopitelně netrpí. V bohatém výběru skladeb nechybí dokonce ani čeští zástupci hudebního světa. Cena 88 Kč se mi zdá sympatická, osobně bych se však patrně dokázal spokojit s pouhým rádiem u učtu Discovery. Ten má dokonce první měsíc povolit neomezený streaming. Po uplynutí této doby dochází k drastickému snížení na maximální 2 hodiny za měsíc. Deezer tak nastavuje výborné podmínky pro osobní vyzkoušení.

3 komentáře u „Deezer – náhrada za last.fm

Napsat komentář