Endora – jak vypadá výpadek freehostingu

EndoraPakliže neznáte projekt Endora, věřte, že se jedná o nejen mnou hojně využívanou službu určenou pro bezplatného hostování webů. Za pár drobných měsíčně si lze přitom polepšit a získat větší povolený traffic i rozšířené místo pro uložení různorodých souborů. Přes Endoru si lze rovněž zaregistrovat cz doménu. S touto službou však nemám zkušenosti a osobně bych raději zvolil specializovanou společnost. Co se týče bezplatného hostingu, není si na co stěžovat. S pomocí přehledného administračního rozhraní lze jednotlivé weby pohodlně spravovat. Jako protislužbu Endora vyžaduje vložení reklamní paty složené z několika odkazů. Nově rovněž přibyla funkce, která vyhledává určená klíčová slova a mění je potom mění na propagační odkazy. Každý uživatel si u jednotlivých domén přitom může sám určit, jaká forma reklamy mu nejvíce vyhovuje.

Výpadek databázového serveru

Nepříjemnost začala jednoho dne přibližně v 7:30, kdy jsem s hrůzou zjistil, že žádný z hostovaných webů se nedokáže připojit k databázi a nefunguje ani oficiální stránka www.endora.cz. Okamžitě mě začaly napadat nejrůznějších katastrofické scénáře zahrnující konec celého projektu. Naštěstí se však přibližně za hodinu na webu objevily vysvětlující informace. Došlo k hardwarové závadě na diskovém poli a celý problém by měl být vyřešen v 11:00. Schválně jsem v tuto dobu vyzkoušel načíst v prohlížeči jeden ze svých webů. K určitému posunu došlo, stránka se však úspěšně zobrazila přibližně v jednom z pěti případů. Nyní jsem již byl klidnější, protože nastalou situaci skutečně někdo řešil. Odpoledne pak vše fungovalo tak, jak mělo a po ranním výpadku nebylo ani památky. Endora se omluvila a klientům s placeným balíčkem nabídla kompenzaci v podobě 14 dní hostingu zdarma.

Oficiální prohlášení

Endora rovněž později uvedla, že za výpadkem stálo selhání dvou disků ze čtyř zapojených v RAIDu. Šance na výpadek dvou HDD ve stejnou dobu je však skutečně nízká. Endora ostatně přisuzuje celý problém firmwarové chybě. V rámci co nejrychlejšího vyřešení se přistoupilo k dočasnému použití dat obnovených z rozpadlého pole. Díky své nekonzistentnosti však nakonec finální řešení přišlo až s nasazením ranní zálohy.

Napsat komentář