Indicator Stickynotes – výborné poznámky pro Ubuntu

Indicator StickynotesNa dnes již starších distribucích Ubuntu, které nevyužívaly Unity, jsem si zvykl na předinstalované poznámky ve formě virtuálních lepivých žlutých papírků. Nové verze Ubuntu však již původní applet neobsahují. Začal jsem tedy hledat vhodnou náhradu. Po vyzkoušení řady možností jsem skončil u programu Indicator Stickynotes, který mohu tímto doporučit.

Samotná aplikace je velmi jednoduchá, ale přesně to od poznámek požaduji. Po spuštění se Indicator Stickynotes neusídlí v Launcheru, ale v liště společně s hodinami a dalšími indikátory, což vidím jako další výhodu. Jedním kliknutím lze všechny poznámky schovat či zobrazit, klávesová zkratka pro tyto úkony prozatím chybí. Každá žlutá připomínka nabízí možnost uzamčení či odstranění.

V minulosti jsem úspěšně využíval odlišení skupin poznámek s pomocí rozdílné barvy pozadí. Původně jsem myslel, že tato funkce u Indicator Stickynotes chybí, ve skutečnosti se zde však nachází a její použití je velmi logické. V nastavení nejprve vytvoříte příslušný počet skupin, kterým přiřadíte barvu, font a všechny další vámi požadované náležitosti. Pro usnadnění se jedna kategorie stane výchozí. Samotná poznámka následně po zvolení skupiny ochotně mění svůj vzhled. U zmíněného appletu z předchozích distribucí bylo nutno nastavit individuálně všechny vlastnosti každému záznamu, což zde odpadá.

Projekt sídlí na webu launchpad.net. Instalace vyžaduje přidání repozitáře, žádné další speciální požadavky neexistují, takže si plně vystačíte s následujícími třemi příkazy. Ty zadejte do terminálu a potvrďte je svým heslem.

sudo apt-add-repository ppa:umang/indicator-stickynotes
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-stickynotes

Po obohacení systému o představovaný software se nezapomeňte ujistit, že je nastaveno automatické spouštění po startu systému. V Ubuntu 12.10 využijte „Aplikace spouštěné po přihlášení“. Verze 11.10 a 12.04 tuto funkci odkryjí po kliknutí na ikonu nastavení v pravém horním rohu.

Napsat komentář