Jak skutečně volat levněji z libovolného telefonu

Levné voláníTento článek bude popisovat službu, o které jsem před půlrokem neměl ani tušení. Již v úvodu prozradím, o co se jedná, aby případný čtenář znalý této problematiky dopředu věděl, že se zde patrně nic nového nedozví. Půjde o vychytávku jménem callback. Ta dovoluje volat za VOIP ceny z libovolně starého telefonu, bez nutnosti jeho připojení k internetu. Hodí se skvěle pro zákazníky, kteří toho moc za měsíc neprovolají, a z tohoto důvodu nepotřebují tarif obsahující mohutnou nálož volných minut, protože je stejně nevyužijí a zbytečně jim propadnou.

Jak to funguje?

Nejprve si budete muset zahrát na malou telefonní ústřednu. Firmu, která callback provozuje, požádáte o spojení hovoru. Osobně vyzkoušené společnosti představím v závěru tohoto textu, nyní se spíše zaměřím na popis samotného callbacku, do češtiny překládaného jako zpětné (za)volání. Vraťme se tedy do situace, kdy chceme požádat o připravení hovoru. K tomuto účelu můžeme typicky využít SMS ve specifikovaném formátu nebo zavítat na internetové stránky provozovatele. V praxi se však používá něco zcela jiného, a to prozvonění předem určeného čísla. Po přihlášení ke svému klientskému účtu přidělíte k jednotlivým dostupným číslům, jenž se dočkají prozvonění, ta čísla, kterým se bude volat. Systém si následně spojí všechny informace dohromady a zavolá vám zpět na váš mobil. Vy tento hovor přijmete, chvíli počkáte a na druhé stráně uslyšíte hlas volaného. Moc složité? Přiznávám, že to tak může vypadat, ovšem jakmile si na celý princip zvyknete, budete do půl minuty mluvit, například za cenu 2 Kč za minutu s vteřinovou tarifikací, a to zcela bez závazku v podobě tarifu.

Voocall a Odorik

Nyní si představíme společnosti, jenž popsaný callback nabízejí. Momentálně využívám služby voocall.cz a platím zmíněné 2 Kč za minutu. Voocall zachová vaše číslo, a proto se pro volaného vůbec nic nezmění. Pouze vy ušetříte. Vteřinová tarifikace dělá divy a na vyúčtování se to projeví. Dále jsem chvíli používal Odorik.cz. Nechci tvrdit, že některá z firem je lepší než ta druhá. Každá varianta má jiná pozitiva, a proto nezbývá než prostudovat podmínky a seznámit se s portfoliem služeb. U odorik.cz mě například zaujala spolehlivá SMS brána s API v kombinaci s korunovou cenou za zprávu. Byl jsem tak schopen integrovat odesílání upozornění do svého skriptu napsaného v PHP.

Pokud momentálně používáte předplacenou SIM kartu libovolného operátora, doporučil bych vám minimálně jednu ze služeb vyzkoušet. K aktivaci účtu není třeba dobít velkou částku, pohodlně si vystačíte se stokorunou.

Napsat komentář