Kindle a čtení knih v anglickém jazyce

Kindle

Foto: Tina Phillips / freedigitalphotos.net

Během nedávné akce internetového obchodu Alza, jenž byla inspirována černým pátkem, tedy pro zámoří dnem typickým pro nakupování, se mi podařilo zakoupit čtečku Kindle 5 za 999 Kč. Původní cena přitom zněla 2 499 Kč a na zákazníky čekalo 50 kusů. Jak patrně tušíte, dobu potřebnou k okamžitému vyprodání prodlužoval pouze silně přetížený server.

Samotná čtečka po prvním spuštění pracuje v omezeném režimu, jenž některé funkce skrývá. Například není možno ani nastavit správný čas. Teprve po registraci na Amazon.com a přiřazení přístroje ke konkrétnímu účtu jsou dostupné všechny možnosti.

Opravdu jsou reklamy nepříjemné?

Popis produktu v eshopu připomínal, že se jedná o sponzorovanou verzi, jenž zobrazuje reklamy třetích stran. Ty však během čtení údajně nijak neruší. Musím uznat, že toto tvrzení je pravdivé. Mnohdy zajímavé inzeráty bojují o pozornost majitele po vypnutí čtečky, kdy zastanou roli spořiče obrazovky. Osobně mi tyto reklamy přišly mnohem záživnější než mnohdy podivné obrázky nasazené před prvním připojením čtečky k Wi-Fi. Jejich přítomnost mi proto vůbec nevadí. Jinou situaci představuje reklamní proužek na úvodní obrazovce obsahující všechny dostupné ebooky. Při natočení Kindle do módu krajina příliš přívětivě nevypadá. V případě orientace na výšku jde o obyčejný banner, který běžně potkáváme na webu. Žádné jiné plochy pro inzerenty Kindle v zásobě nemá. Během čtení na vás proto nikdy žádná reklama skutečně nevyskočí.

Výdrž

Se zakázanými bezdrátovými přenosy symbol baterie jen velmi nerad mění svůj stav směrem k naprostému vybití. Displej na bázi elektronického inkoustu totiž spotřebovává energii pouze během svého překreslování. Vypnutý stav si proto může dovolit ponechat již zmíněný spořič. Po rozbalení například kresba na displeji informovala, jak čtečku zapnout. Nejprve jsem dokonce myslel, že jde o nalepenou fólii se zmíněnou informací. Po spuštění mě nejprve na několik vteřin zalil pocit zklamání, protože obraz nebyl nijak ostrý a rozhodně se neshodoval s tím, co jsem o Kindle četl. Záhy však patrně proběhla určitá forma inicializace a displej ukázal svoji schopnost věrohodného napodobení papíru.

Koupě knihy

Pokud vám nevadí angličtina, zavítejte do Kindle Store. Integrovaný obchod mi svoji jednoduchostí a pohodlím připomíná Google Play. Zaujala mě sekce Kindle Singles, kde se nachází příběhy s velmi nízkou cenou. Já například pořídil zajímavý ebook za pouhý dolar.

Český slovník pro Kindle

Závěrem chci popsat svůj zážitek z čtení zmíněné eknihy. Díky integrovanému anglickému slovníku lze kdykoliv vybrat neznámé slovo a okamžitě se zobrazí (v angličtině) jeho vysvětlení. Jak jsem ovšem záhy zjistil, existuje dokonce i český slovník. Ten stačí stáhnout a přemístit do Kindle jako běžný soubor. Pokud jej následně nastavíte jako výchozí, automaticky dojde k překladu do mateřského jazyka.

Napsat komentář