Nový iPhone 5 je tady, žádná velká revoluce se nekoná

iPhoneNejsem sice zarytým fanouškem firmy Apple, ale zajímám se o aktuální dění ve světe elektroniky, a proto pochopitelně nemohl iPhone 5 ujít mému zraku. Podrobnosti o zmíněném modelu jsem očekával již během minulého představení nového přístroje, nakonec se objevil jen iPhone 4S včetně hlasové asistentky Siri. Tato funkce mě tehdy skutečně zaujala.

Nutno podotknout, že v období před uvedením inovovaného modelu se objeví vždy řada spekulací o možných budoucích vlastnostech telefonu. Některé úvahy ohledně iPhone 5 patřily do velmi atraktivní roviny. Co říkáte na rozšířenou realitu, klávesnici promítanou s pomocí laserové projekce nebo alespoň bezdrátové nabíjení v kombinaci s NFC? A to jmenuji jen ty méně odvážné nápady.

Podobnou cestou se však iPhone 5 nevydává. Mezi hlavní přednosti patří větší displej, rychlejší procesor, menší tloušťka, váha i dobíjecí konektor. Za zmínku stojí i design zakládající se na hliníku. Zapomenout nesmím ani na podporu rychlých mobilních sítí včetně LTE. Podobně jako tablet Kindle Fire HD od Amazonu i iPhone 5 přichází s podporou Wi-Fi pásem o frekvenci 2,4 GHz a 5 GHz, na kterých dokáže současně pracovat. V budoucnosti se možná s tímto principem budeme setkávat častěji. Jedná se totiž o další způsob, jak poměrně jednoduše navýšit rychlost přenosu dat. Líbí se mi i integrace celkem tří mikrofonů. Jen jeden z nich ovšem slouží k obvyklému účelu, ostatní dva dostávají za úkol vylepšit kvalitu zachyceného zvuku díky potlačení okolního šumu. Tím však popis pozoruhodných součástí vnitřního hardware prakticky končí. Žádný nečekaný náznak inovace se podle mého názoru nekoná.

Přichází nano SIM

Pozastavím se ještě u nového standardu SIM karty. Předchozí iPhone vyžadoval speciální MicroSIM. Ta ovšem v podstatě kopírovala tu obyčejnou, jen disponovala menšími rozměry. Záhy se objevila řada návodů, jak MicroSIM vyrobit v domácích podmínkách – stačilo jen ustřihnout přebytečné části. Představený iPhone 5 však spoléhá výhradně na nano SIM.

Napsat komentář