LaTeX – snadné sdílení matematických rovnic

Potřebujete rychle převést matematiku do elektronické podoby? Nastíněného úkolu se typicky zhostí Microsoft Word, existuje však i jiné řešení nabízející nesporné výhody. Mluvím o nástroji LaTeX, jenž umí sázet text a přichází s plnou podporou matematických zápisů. Přesněji se jedná o balík maker, která obalují TeX, což je program, jehož vznik iniciovala právě nedostatečná podpora kvalitní sazby matematiky.

Součet prvních n členů aritmetické posloupnosti zapsaný pomocí LaTeXu

Součet prvních n členů aritmetické posloupnosti zapsaný pomocí LaTeXu

s_n = \frac{n \cdot (a_1 + a_n)}{2} = n a_1 + \frac{1}{2}n (n-1)d

Než s pomocí LaTeXu vytvoříte svůj první soubor s rovnicemi, nezbude vám nic jiného, než se seznámit se základní syntaxí. Tomu se naštěstí věnuje série článků na tomto blogu. Pokud však nemáte v úmyslu vysázet obsáhlý dokument, patrně si vystačíte s chytrým online editorem LaTeXu. Hledáte na internetovém fóru pomoc s řešením příkladu? Chcete se pochlubit svým řešením P-NP problému a zbortit tak základy současné kryptografie? S tím vším pomůže web codecogs.com. Není přitom třeba tvořit klasickou kostru dokumentu jako v čistém LaTeXu a dokonce se díky přítomným pomocným tlačítkům vyhnete pátrání v paměti nad správným formátem zvoleného příkazu.

Velmi se mi libí široká škála výstupních formátů. Tím klasickým je obrázek, jenž můžete buďto stáhnout do počítače nebo jej přímo zabudovat do svého webu.

Napsat komentář