Vodafone i tento rok dodržel tradici a před začátkem léta uvedl vlastní smartphone. Jedná se o Vodafone Smart III, označovaný rovněž jako 975N. V této recenzi nebudu zařízení popisovat z každého úhlu, protože s tímto úkolem se již vypořádala řada serverů, ale zaměřím se spíše na poznatky z praktického používání.
Když jsem hledal svůj nový mobilní telefon, měl jsem tři hlavní kritéria:
- Android minimálně ve verzi 4.1
- Elektronický kompas (kvůli geocachingu)
- Rozumný poměr cena / výkon
Wi-Fi, GPS a podobné technologie jsem bral jako samozřejmost, protože jimi disponuje prakticky každý nový smartphone. Do oka mi padl Vodafone Smart III, nepodařilo se mi však s naprostou jistotou ověřit, zda-li přichází s elektronickým kompasem. Po otevření přiloženého manuálu se ovšem dozvídáte, že kompas skutečně využijete, stejně jako A-GPS (asistovaná GPS).
GPS
Ve volných chvílích se měním v hráče geocachingu a libí se mi i Ingress. S ohledem na tento fakt uznáte, že bez GPS bych se neobešel. S vyhledáním polohy jsem až na jednu výjimku problémy neměl, přibližně do jedné minuty si mobil opatřil souřadnice. Zmíněný neúspěšný případ se nesl v duchu neschopnosti získat fix přibližně po dobu pěti minut. Z Google Play jsem nainstaloval program GPS Status & Toolbox a po chvíli se již podařilo všechny potřebné satelity objevit. Pokud vás tedy budou trápit podobné problémy s GPS, mohu uvedenou aplikaci doporučit, protože společně s A-GPS urychlí odhalení správné pozice.
Rychlost systému
Další velmi diskutované téma. Dokáže levný telefon zajistit obstojnou práci s Androidem? Ano i ne. Když poprvé Vodafone Smart III zapnete, přivítá vás naprosto plynulé pracovní prostředí (což beru jako samozřejmost). S instalováním dalších aplikací se ovšem celkový dojem z rychlosti mění. A nejde pouze o programy viditelně spuštěné na pozadí. Nezapomeňme na nejrůznější hry a pomůcky, které běží společně s operačním systémem jen proto, aby uživatele upozornily na výhodnou akci nebo nutnost sklidit obilí ve hře. A zde právě vynikají dražší modely, protože si s větším počtem procesů na pozadí poradí. Snažím se proto v mobilu udržovat jen ty aplikace, které skutečně potřebuji. Prakticky jde o ty nejpoužívanější pomůcky od Google (Gmail, kalendář, Google Drive apod.). Vzdal jsem se i klávesnice SwiftKey. Příjemně mě totiž překvapila defaultní klávesnice, která zobrazuje i návrhy slov. Na aplikační dietě se Smart III chová plynule, pro každodenní používání je systém rozhodně více než použitelný. S každým nainstalovaným programem běžícím na pozadí se pochopitelně tento dojem mění.
Na druhou stranu je třeba říci, že s popsaným neduhem jsem se setkal i u mnohem dražších modelů. Jeden můj známý si stěžoval, že jeho Samsung Galaxy Nexus se již nechová tak rychle. Doporučil jsem odinstalovat všechny zbytečnosti. Odpověď zněla: „Skutečně to pomohlo.“
Vzpomínám si ještě na jeden případ. Do ruky se mi dostal velmi levný tablet Prestigio PMP3370B s až nesnesitelně trhaným operačním systémem. Jistě už tušíte. Tentokrát jsem pouze odstranil aplikaci Facebook.
Ano, nejde o nic nového pod sluncem. Zařízení samozřejmě disponuje znatelnější rychlostí, když na něm neběží mnoho procesů. Jde spíše o to, že řada aplikací běží skrytě na pozadí a uživatel si jejich přítomnost plně neuvědomuje.
Příslušenství
Smart III jsem zakoupil za 3 177 Kč, cenu, kterou uslyšíte v každé prodejně Vodafone. Možná však bude lepší si k pořizovacím nákladům přičíst jednu budoucí investici. Nabíjecí adaptér totiž vypadá velmi zvláštně a osobně nevěřím tomu, že podivně vyvedený USB konektor vydrží delší přenášení a používání. Nyní jen čekám na to, až se poruší izolace. Naštěstí však nepůjde o žádnou tragédii. Mobil totiž nabijete i z počítače nebo snadno zakoupíte jiný adaptér, protože USB patří mezi standardní konektory.
Zhodnocení
Pro mě stále Vodafone Smart III symbolizuje výhodnou koupi. Potěšila mě především přítomnost elektronického kompasu, který u jiných levných telefonů chybí. Za Smartem III stojí Alcatel, a proto se nebojím nekvalitního zpracování. Pokud se udržím na uzdě ohledně počtu nalistovaných aplikací, získávám dle mého názoru za 3 177 Kč výborného každodenního společníka. Proti je snad pouze baterie, která při náročném používání od rána do večera nevydrží, běžný pracovní den však s přehledem zvládá.
nemohu v příručce najít zrušení T9 a je honě malá a nepřehledná
Má to víc způsobů predikce … Ruší,volí, se pod klávesou mezerníku na klávesnici.Přesouvací tlačítko a-b-c.